Czy zainstalować panele słoneczne jest łatwo? - Portal Fotowoltaika

fotowoltaika wielkopolska

Nie jest tajemnicą że obecnie w

Nie jest tajemnicą, że obecnie w większości krajów do produkcji energii wykorzystuje się głównie węgiel, ropę lub gaz ziemny. Zasoby te mają jednak pewien minus - nie są odnawialne. To z kolei oznacza, że są ograniczone i pewn

Czy zainstalować panele słoneczne jest łatwo? - Portal Fotowoltaika fotowoltaika wielkopolska
ego dnia mogą się skończyć, a ich cena drastycznie wzrośnie wraz ze spadkiem ich rezerw. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że szkodzą one środowisku. Tutaj właśnie na ratunek przychodzi nam energia odnawialna - jak sama nazwa wskazuje, ta energia nie wyczerpie się, ponieważ stale się odnawia. W ogromnej większości pozyskiwana jest bezpośrednio lub pośrednio ze słońca. Energia słoneczna jest często wykorzystywana w domach i innego rodzaju budynkach do ich ogrzewania i oświetlania - fotowoltaika staje się bowiem niezwykle popularna i coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na inwestycję w kolektory słoneczne. W ten sposób nie tylko przyczyniają się do poprawy stanu jakości środowiska naturalnego, ale też znacznie obniżają sobie rachunki za prąd i ogrzewanie.


Spore dofinansowanie na takie instalacje jest

Energia odnawialna, to przyszłość. Dostrzegła to nie tylko Unia Europejska mocno akcentując potrzebę odejścia od węgla, jako paliwa wytwarzającego energię elektryczną, ale i polski rząd. Najpierw było powołanie do życia ministerstwa klimatu i środowiska. Później rozpoczęto rozmowy - w tym z górniczymi związkami zawodowymi - w sprawie odejścia Polski od wydobycia węgla kamiennego. A teraz decyzja o stworzeniu stanowiska specjalnego pełnomocnika do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, koordynującego różne programy wsparcia dla osób, które budują na przykład kolektory słoneczne. Spore dofinansowanie na takie instalacje jest doskonałą zachętą do działania. Akcje informacyjne dowodzące, że fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem dla pozyskiwania dodatkowej energii, już odnoszą sukcesy. Udział energii odnawialnej w bilansie polskiego systemu energetycznego jest coraz większy i już przekroczył 10 procent. A dodatkowo zapowiedzi budowy m.in. na Bałtyku farm elektrowni wiatrowych, niebawem sprawi, że ten udział będzie bardzo szybko rósł. W interesie obywateli i środowiska naturalnego.


Mimo wielu kampanii informacyjnych na ten

Mimo wielu kampanii informacyjnych na ten temat, wciąż jest wielu ludzi, którzy nie do końca rozumieją kwestie związane z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł. Bardzo łatwo jest jednak przyswoić ten koncept, a sama energia jest niezwykle prosta w jej pozyskiwaniu. Mówiąc w skrócie, energia odnawialna jest pozyskiwana z zasobów, do których mamy ciągły lub powtarzalny dostęp w środowisku naturalnym. To rodzaj energii, który można łatwo wyprodukować, także w warunkach domowych (odpowiedzialna może być za to np. fotowoltaika) i jest on postrzegany jako optymalne rozwiązanie odpowiadające potrzebom współczesności. Tak więc odnawialne źródła energii to naturalnie istniejące zasoby, takie jak energia słońca czy wiatru lub wody, które nie wyczerpią się wraz z upływem czasu, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii. Każdy z nas może poznać potęgę energii odnawialnej, wystarczy, że zamontujemy kolektory słoneczne u siebie w domu - dostarczą nam one niezbędne do życia prąd i ogrzewanie.


Cały czas narzekamy na wysokie rachunki

Prąd z roku na rok jest coraz droższy. Cały czas narzekamy na wysokie rachunki za energię elektryczną i regularnie słyszymy, że znowu będą podwyżki. Zdecydowanie najwyższa pora, żeby coś z tym zrobić, ponieważ inaczej będziemy zarabiać jedynie na rachunki za mieszkanie i prąd. Z całą pewnością tego nikt nie chce.

Warto już teraz sprawdzić co nam może zaoferować fotowoltaika. Już od dawna wiadomo, że energia odnawialna jest możliwa i sami możemy produkować prąd, za który nie będziemy nikomu płacić. Jednak jeszcze nie każdy wierzy w to, iż kolektory słoneczne są skuteczne. Być może odstrasza nas cena takiej inwestycji, ponieważ rzeczywiście czasami za montaż kolektorów słonecznych należy zapłacić sporo.

Jeśli jednak podliczymy ile wydaliśmy na prąd w ciągu ostatniego roku czy dwóch lat, to może się okazać, że taka inwestycja bardzo szybko nam się zwróci. Zaczniemy produkować swój własny prąd i w końcu nie będziemy ze strachem spoglądać na rachunek od naszego dostawcy energii. Na pewno będziemy wtedy bardziej szczęśliwi.