Kilka faktów jak zrobić panele słoneczne - Portal Fotowoltaika

fotowoltaika łódź

Klasyfikacja paneli fotowoltaicznych

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z o

Kilka faktów jak zrobić panele słoneczne - Portal Fotowoltaika fotowoltaika łódź
dpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.


Instalacja słoneczna w domu prywatnym

Korzystanie z paneli słonecznych jako z dodatkowego źródła energii elektrycznej staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza przy coraz wyższych cenach za prąd. Montażem paneli fotowoltaicznych zajmuje się odpowiednia firma działająca w branży fotowoltaicznej. Zdecydowanie się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu mieszkalnego może przynieść wiele zalet. Przede wszystkim fotoogniwa korzystają z energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł energetycznych. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych w dłuższej perspektywie pozwala na zaoszczędzenie na kosztach prądu elektrycznego dostarczanego przez elektrownię. Montaż fotowoltaiki jest więc rozwiązaniem korzystnym zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Sam koszt instalacji słonecznej nie musi być wcale tak wysoki, ponieważ istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do fotowoltaiki, co zachęca wielu ludzi do korzystania z energii słonecznej we własnym domu. Panele fotowoltaiczne sprawdzą się jako dodatkowe źródło energii w domu prywatnym.


Możemy przestać korzystać z usług zakładu

Od wielu lat mówi się o korzyściach związanych z energią odnawialną. Jednak dopiero od niedawna widać, że ludzie naprawdę zaczęli interesować się tym tematem i przekonali się, że fotowoltaika naprawdę może pomóc w ochronie środowiska oraz sprawić, że będziemy mniej płacić za mieszkanie.

Kiedy pojawiły się pierwsze kolektory słoneczne, to mieliśmy spore wątpliwości. Ich montaż był bardzo drogi. Szybko jednak przekonaliśmy się, że takie rozwiązane ma sens. Przestaliśmy płacić rachunki za prąd i dzięki temu inwestycja nam się zwróciła. W pewnym momencie zaczęliśmy już tylko zyskać.

Energia odnawialna daje nam duże możliwości. Dzięki niej możemy za darmo korzystać z energii słonecznej. Możemy przestać korzystać z usług zakładu energetycznego i wysokie rachunki za prąd nie będą już nadwyrężać naszego portfela. Dodatkowo w ten sposób możemy zadbać o nasze środowisko, a dla niektórych osób jest to naprawdę bardzo ważne. Warto więc pomyśleć o tym, żeby na dachu domu zamontować przynajmniej kilka kolektorów.


Stopień nasłonecznienia w Polsce

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.